NEKTARİN FİDANI

Nektarin Fidanının Özellikleri

Nektarin ve şeftali aynı cins meyveler olmasına karşın nektarin, şeftalinin farklı bir türüdür. Nektarin tüysüz, küçük, tek çekirdekli ve etli kısmı şeftaliye oranla daha sert ve daha az sulu olan bir meyvedir. Elma gibi sert olmasına karşın nektarin, şeftali gibi tatlı ve kuvvetli bir aromaya sahiptir

Erik ve şeftalinin aynı dalda aşılanmasından meydana geldiği bilinen nektarin birçok hastalığa iyi gelmektedir. Tüysüz şeftali diye kendini halk arasında tanıtmıştır.

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani klasik anaçlı bir nektarin fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur nektarin fidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.

Sert çekirdekli bir meyve bahçesinde dönüme ortalama 4 ton verim hedeflenmelidir.

Ülkemizde sıcak iklim Akdeniz ve Ege Bölgesi, mutedil Marmara Bölgesi ve soğuk iklime sahip Doğu Anadolu Bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Sıcaklık - 26 dereceye düştüğünde ise ağaçlar tamamen donabilir. Şeftali erken uyanan bir meyve türüdür. Çiçek tomurcukları açılmadan önce -5 ila -6 derecede zarar görürler. Çiçekler açıldıktan sonra ve küçük meyve döneminde -3 derecede don zararı görülmektedir.

Nektarin Bahçesi

NEKTARİN FİDANI ÇEŞİTLERİMİZ

Amiga Nektarin Fidanı

AĞUSTOS
AMİGA NEKTARİN FİDANI
  • Rengi Sarı Zemin Üzerine Parlak Kırmızı
VENÜS Nektarin Fidanı

AĞUSTOS
VENÜS NEKTARİN FİDANI
  • Meyvesi İri
  • Rengi Sarı Zemin Üzerine Kırmızı
Copyright © www.odemisfidan.com 2024